Trwa ładowanie proszę czekać ...

Dieta odkwaszająca organizm

3 grudnia 2016

Dieta zasadowa

Pierwsze diety odkwaszające organizm pojawiły się w starożytnych Chinach. Potem widzieliśmy je w zachodniej medycynie naturalnej. Obecnie takie podejście do żywienia doczekało się swojej naukowej nazwy i nowoczesnego potwierdzenia. Diety alkaliczne przywracają równowagę kwasowo-zasadową w organizmie i stanowią ważny element profilaktyki wielu dolegliwości, w tym przede wszystkim chorób cywilizacyjnych jakie obecnie są najpopularniejsze. Jest też ważna w leczeniu sporej grupy różnych przypadłości.

Dieta alkaliczna jest polecana wszystkim, ale w szczególności kobietom, u których wyższe jest ryzyko osteoporozy. Zakwaszenie organizmu sprzyja tej chorobie. Jest to dieta zalecana osobom odchudzających się, chociaż nie istnieje w niej ścisłe liczenie kalorii.

Choroby spowodowane zakwaszeniem

Można postawić szereg pytań diagnostycznych, na które twierdząca odpowiedź oznacza, że należymy do grupy ryzyka wystąpienia chorób związanych z zakwaszeniem organizmu:

- czy przynajmniej raz w roku doświadczasz infekcji bakteryjnych, wirusowych lub grzybiczych?

- czy czujesz przewlekłe zmęczenie i apatię?

- czy cierpisz na osteoporozę lub odczuwasz regularnie bóle kości i stawów?

- czy masz problemy z pęcherzykiem żółciowym?

- czy twoje włosy i skóra wyglądają niezdrowo?

- czy na cerze pojawiają ci się regularnie wypryski?

- czy masz problemy z pamięcią i koncentracją?

- czy masz problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi?

Dieta alkaliczna

Wszystkie powyższe kwestie związane są ze zbyt niskim pH organizmu i stanowią bezpośrednie wskazanie do rozpoczęcia diety z odczynem zasadowym. W dotychczasowej diecie było bowiem za dużo tłuszczów zwierzęcych, cukrów i produktów wysoko przetworzonych. Przejście na dietę alkaliczna pozwoli zmniejszyć natężenie tych dolegliwości. W szczególności pomoże osobom zagrożonym artretyzmem oraz posiadającym skłonności do depresji.

Właściwy układ produktów w naszej diecie powinien mieć charakter 4:1, czyli 4 części produktów o odczynie zasadowym powinny przypadać na jedną część produktów o odczynie kwaśnym. Wbrew pozorom, nie jest to oczekiwanie wygórowane, a sam postulat też nie jest nowy. Dieta alkaliczna to najczęściej po prostu dobra dieta od lat zalecana przez dietetyków. Jeśli na naszym talerzu pojawi się niewielka porcja mięsa, do tego weźmiemy brązowy ryż, dwa ziemniaki, trochę kaszy i dużą porcję warzyw, nasz posiłek będzie przygotowany idealnie. W praktyce najważniejsze jest unikanie produktów o silnie kwasowym odczynie.